Przejdź do głównej zawartości strony

Trzy dni wypełnione koncertami, warsztatami, spacerami, wystawami – na jednej z ulubionych praskich ulic. Zapraszamy od 14 do 16 czerwca!

W poprzednich latach impreza przyciągnęła ponad 5 tysięcy uczestników i cieszyła się zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, ale także odwiedzających z innych części stolicy.

Kolejna odsłona festiwalu organizowanego przez Dom Kultury „Praga” potrwa od 14 do 16 czerwca i będzie połączona z obchodami 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego w tym roku podtytuł Święta to „lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro”.

Na scenie pojawią się więc zespoły i artyści z różnych krajów Europy wg klucza: 14 czerwca – „wczoraj” – państwa założycielskie Unii Europejskiej, 15 czerwca – „dziś” – te, które dołączyły później (w tym Polska w 2004 r.), 16 czerwca – „jutro” – kraje kandydujące do członkostwa w UE.

„Wczoraj”, czyli 14 czerwca, zjemy wspólnie pyszną kolację śródziemnomorską, usłyszymy koncert polsko-francuskiego zespołu BeMy oraz weźmiemy udział w silent disco z niemieckim techno i italo disco.

15 czerwca („dziś”) zaczniemy przejazdem rowerowym i paradą sąsiedzką, a na scenie odbędą się koncerty warszawskiej Kapeli Sztajer, polsko-słowackiego Trio Julii Masnicovej i Los Payos z repertuarem hiszpańskim.

„Jutro” (16 czerwca) rozpoczniemy dzień od śniadania sąsiedzkiego i operowego koncertu balkonowego, potem ruszymy z pochodem… piesków, zaś wieczorem wystąpią: polsko-białoruska Hajda Banda, zespół Dagadana łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej oraz grająca bałkańskie rytmy grupa Bum Bum Orkestar.

To nie wszystko! Wzdłuż ulicy rozstawimy 14 namiotów, w których będą się odbywać warsztaty prowadzone przez mieszkańców, lokalne instytucje, a także przez tutejszych twórców, gdyż po raz kolejny finansujemy działania w ramach Minigrantów. Dodatkowo zaprosimy na spacery tematyczne, spektakle dla dzieci oraz wystawę „Stara-Nowa Praga” w technologii 3D.

Ponadto będzie można m.in. nauczyć się rękodzieła pochodzącego z Ukrainy i zapoznać się z literaturą tego kraju, skosztować duńskich przysmaków, namalować swoją ceramiczną płytkę azulejo, zatańczyć taniec brzucha czy współtworzyć pomnik „Prażaka Europejczyka”. Bo trzecia edycja Święta Ulicy Stalowej to festiwal sąsiedzki, podczas którego będziemy celebrować naszą przynależność do zjednoczonej Europy.

Program Festiwialu

Piątek 14 czerwca 2024 r.

STREFA KONCERTOWA

20:00-21:00 – Koncert polsko-francuskiego zespołu BeMy

21:00-22:00 – praskie MEZZE – śródziemnomorska przegryzka z Folle pizza e pasta

22:00-01:00 – silent disco (niemieckie techno, Italo Disco, Euro Disco)

Sobota 15 czerwca 2024 r.

 Warsztaty i działania w namiotach wzdłuż ulicy:

12:00-18:00 – namiot 1 i 2 – Namiot informacyjny Domu Kultury „Praga” i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

12:00-18:00 – namiot 3 – Animacje dla dzieci oraz zagadki i quizy o Włoszech (Ognisko „Praga” z Centrum Wspierania Rodzin Rodzinna Warszawa)

12:00-15:00 – namiot 4 i 5 – „Jedność” – tworzenie europejskiej mozaiki MINIGRANTY

15:00-18:00 – namiot 4 i 5 – warsztaty z detali architektonicznych kamienic z Pragi-Północ (Muzeum Warszawskiej Pragi)

12:00-15:00 – namiot 6 – Warsztaty z tworzenia ozdób na rowery (Nitkomaniacy)

15:00-18:00 – namiot 6 – Pomnik „Prażaka Europejczyka” – wspólne tworzenie rzeźby MINIGRANTY

namiot 7 i 8 – Biblioteka Publiczna Praga-Północ

  • 12.00-13.00 – „Bajkowa Unia Europejska” – interaktywny spektakl edukacyjno-teatralny – Teatr Złoty Dukat
  • 12.00-18.00 – „Bajkowa podróż po Europie” – działania edukacyjno-animacyjne
  • 12.00-18.00 – Strefa relaksu, kawa dla czytelników biblioteki – czytanie i leniuchowanie na leżakach
  • 13.30-14.30 – EkoMiś – warsztaty ekologiczne
  • 15.00-16.00 – Legendy warszawskie w nowym wydaniu – warsztaty rysunku – Inventorium Kreatywna Szkoła Rysunku
  • 16.30-17:30 – Duma praskiego cwaniaka – warsztaty z praskiej gwary – Stowarzyszenie Gwara Warszawska

12:00-15:00 – namiot 9 i 10 – warsztaty wikliniarskie (Siostry Plotą)

15:00-18:00 – namiot 9 i 10 – „Otwarte okna” – warsztaty z kolażu MINIGRANTY

12:00-15:00 – namiot 11 – Warsztaty malowania kubków

15:00-18:00 – namiot 11 – Joga twarzy

12:00-18:00 – namiot 12 – „Odkrywcy Europy” – działania warsztatowe oraz quiz o Europie i zabawy podwórkowe – MINIGRANTY

12:00-18:00 – namiot 13 – „Skomponuj Maryjkala” – warsztaty (Ksiuty w Środku)

12:00-18:00 – namiot 14 – Otwarty Warsztat Rowerowy

Pozostałe atrakcje w sobotę

11:00-12:30 – „Linas Domarascas i historie Pragi” – spacer rowerowy, start: wewnętrzny dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

12:00-15:00 – Szkoła Ruchoma – animacje i zabawy dla dzieci (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ)

12:00-18:00 – „Stara Nowa Praga” – wystawa plenerowa w 3D

13:00-16:00 – Miejskie szkicowanie, start: namiot informacyjny DK „Praga” (Urban Sketchers Poland)

14:00-15:00 – „Mary, łowczyni skamielin” – spektakl dla dzieci (Teatr BAJ)

15:00-16:00 – „Solo z publicznością” – Sambor Dudziński na Dźwiękowiązałce

16:00-17:00 – Ryśko Muzykant – Ryszard Koniewicz

17:00-17:30 – Wspólne śpiewanie na podwórku przy Stalowej 39 (Klubokawiarnia NASZA)

17:30-18:00 – Parada Sąsiedzka (Klubokawiarnia NASZA)

STREFA KONCERTOWA

18:00 – Kapela Sztajer – koncert warszawskiej kapeli

19:30 – Júlia Masnicová trio – koncert polsko-słowackiego zespołu

21:00 – Los Payos – koncert z repertuarem hiszpańskim

Niedziela 16.06.2024 r.

Warsztaty i działania w namiotach wzdłuż ulicy:

12:00-18:00 – namiot 1 i 2 – Namiot informacyjny Domu Kultury „Praga” i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

 12:00-18:00 – namiot 3 – Warsztaty sitodruku (Taki Myk)

12:00-15:00 – namiot 4 i 5 – Książki polskie i ukraińskie – warsztaty literackie (Wydawnictwo Dwie Siostry)

15:00-18:00 – namiot 4 i 5 – Warsztaty i pokazy tańca orientalnego oraz quizy i ciekawostki o Turcji

12:00-18:00 – namiot 6 – Pomnik „Prażaka Europejczyka” – wspólne tworzenie rzeźby

MINIGRANTY

12:00-18:00 – namiot 7 – Praska fotobudka

12:00-15:00 – namiot 9 i 10 – Quizy, tworzenie okazjonalnych przypinek, wspólne malowanie mandali (Centrum Wielokulturowe w Warszawie)

15:00-18:00 – namiot 9 i 10 – Warsztaty wikliniarskie (Siostry Plotą)

12:00-18:00 – namiot 11 – „Stalova kolorowanka” – warsztaty z malowania MINIGRANTY

12:00-18:00 – namiot 12Warsztaty i animacje dla dzieci (Stacja Praga)

 12:00-15:00 – namiot 13 i 14 – „Rozśpiewane kolory jutra” – warsztaty lalkarsko-wokalne MINIGRANTY

 15:00-18:00 – namiot 13 i 14 –Folklor, nośnik naszej tożsamości” – spotkanie z ukraińską sztuką ludową i współczesnym rękodziełem MINIGRANTY

 12:00-15:00 – namiot 15Wspólne tworzenie szarpaków dla psów

15:00-18:00 – namiot 15 – Q&A z psią behawiorystką

Pozostałe atrakcje w niedzielę

 

11:00-12:00  – Śniadanie sąsiedzkie z Rano Piekarnią Rzemieślniczą i ArtHotelem Stalowa 52

 

11:00-12:00  – Operowy koncert balkonowy (Katarzyna Brajner – sopran, Grzegorz Brajner – pianista)

 

12:00-17:00 – Atelier fotograficzne dla psów i ich opiekunów, skwerek przy Stalowej 53

 

12:00-15:00 – Otwarte rodzinne warsztaty z gier podwórkowych (w ramach projektu  מציאה‎ וואַרשע‎ Warsze mecyje dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu EtnoPolska 2024)

 

12:00-18:00  – „Stara Nowa Praga” – wystawa plenerowa w 3D

 

13:00-14:00  – „Opowieści Papierowego Teatru” – spektakl rowerowego Teatru Miejsca

 

15:00-16:30  – „Historie Stalowej” – spacer, start: Stalowa 9 (Muzeum Warszawskiej Pragi)

 

16:00-17:00  – „Noe” – spektakl (Walny-Teatr)

 

17:30-18:00  – Parada piesków i ich właścicieli, start: pętla Czynszowa

 

STREFA KONCERTOWA

 

18:00 – Hajda Banda / Гайда Банда – koncert polsko-białoruskiej grupy

 

19:30 – Dagadana – koncert łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej

 

21:00 – Bum Bum Orkestar – koncert grupy grającej bałkańskie rytmy

 

Wybrane zdjęcia z poprzednich edycji, fot. Marek Mosiński

piątek