Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na wernisaż wystawy Sebka Gutowskiego.

 

Wystawa „Ocieplenie Dresiarza” Sebka Gutowskiego bada współczesne zjawiska kulturowe, zestawiając je z archetypami i mitologią. Gutowski tworzy prace pełne emocji i symboliki, które skłaniają do refleksji nad kondycją ludzkiego ducha w erze cyfrowej. Jego styl, charakteryzujący się wyrazistym kontrastem w kolorystyce i formie, oscyluje między niedoskonałością a precyzją, prostotą a ozdobnością. Zniekształcenia i błędy cyfrowe stają się komentarzem na temat współczesnego świata, gdzie technologia nieodłącznie wiąże się z usterkami i nieprzewidywalnościami. Prace Gutowskiego są satyryczne, ikonoklastyczne, groteskowe, ale jednocześnie pełne głębokiego bólu i refleksji.

Sebek Gutowski łączy różnorodne kulturowe i artystyczne odniesienia, inspirując się muzyką, filozofią, klasyczną sztuką i literaturą. Jego prace kwestionują ustalone teorie, takie jak ewolucja w „Portrecie Emila Zoli”, oraz dotykają osobistych tematów, jak w romantycznym „Chcę umrzeć na księżycu”. Gutowski często posługuje się symbolami, tworząc bogate, wielowymiarowe narracje, które balansują między tradycją a nowoczesnością. W obrazie „Gówno Artysty” artysta nawiązuje do postaci Piero Manzoniego, a słowa tego awangardowego artysty doskonale rezonują z twórczością Gutowskiego. „Sztuka to nie tylko przedmioty, lecz także myśli” – podobnie jak Manzoni, Gutowski przekształca nowoczesność i technologię w metaforyczne narzędzia do wyrażania abstrakcyjnych idei i emocji.

Gutowski bada lęki i niepokoje związane z przyszłością. To nie tylko wyimaginowana dystopia, lecz głęboka introspekcja nad konsekwencjami gwałtownego postępu technologicznego i błędami, które ten postęp niesie ze sobą.

Anna Madejska

Sebek Gutowski – urodzony w 1989 w Warszawie. Artysta nieprofesjonalny.  Debiutował w 2017 roku pod pseudonimem Prymityvv. Na koncie ma indywidualne wystawy w Żywej Galerii w Warszawie, a także wystawy w ramach festiwali takich jak krakowski KRAKERS i warszawski Stalowa Art Weekend. Serie jego obrazów dwukrotnie publikowano w magazynie Stoner Polski. Mieszka i tworzy na Pradze Północ.

WYSTAWA CZASOWA
Pałacyk Konopackiego

W RAMACH CYKLU Wystawy

Galeria w Pałacyku Konopackiego jest miejscem interakcji społecznych, spotkań sąsiedzkich i kulturalnego wypoczynku.

dowiedz się więcej