Przejdź do głównej zawartości strony

Ksawery Konopacki to postać niezwykle ważna dla warszawskiej Pragi-Północ. Lokalny patriota, który jako pierwszy tchnął życie w podwarszawskie nieużytki tworząc podwaliny miejsca, które obecnie nazywane jest Nową Pragą (dla odróżnienia od Starej Pragi, która już od końca XVIII wieku była częścią Warszawy). To z jego inicjatywy powstała ta część miasta, bez której dziś trudno byłoby wyobrazić sobie Warszawę.

Choć może wydać się to niemożliwe, ale postać Ksawerego Konopackiego jest praktycznie w ogóle nieznana. Dopiero działania Domu Kultury „Praga” pomagają upowszechnić historię człowieka, którego działania wpłynęły w ogromny sposób na wygląd prawobrzeżnej Warszawy.

Dzięki projektowi „Ksawery Konopacki – patriota z warszawskiej Nowej Pragi” powstała publikacja opowiadająca losy pierwszego właściciela budynku przy ulicy Strzeleckiej 11/13, a aktualnej drugiej siedziby Domu Kultury „Praga”. W ramach projektu na murze okalającym LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Środkowej zawieszona została wystawa przedstawiająca Pałacyk Konopackiego od XIX wieku aż do chwili obecnej oraz historię samego Konopackiego.

Publikacja dostępna jest w dwóch formach – ebooka oraz audiobooka.