Przejdź do głównej zawartości strony

Projekt „Bestiariusz praski” pokazał bogactwo i wszechstronność języka polskiego poprzez użycie gatunku literatury dydaktycznej, jaką od średniowiecza były bestiariusze.

Inspirując się istniejącymi dziełami, młodzież i młodzi dorośli z prawobrzeżnej Warszawy stworzyli swoją interpretację bestiariusza nawiązując do postaci oraz miejsc związanych z Pragą-Północ.

Podczas warsztatów oraz spacerów po dzielnicy młodzi artyści przygotowali 8 plakatów-grafik, do których współtworzyli teksty z elementami stylizacji archaizującej. Dzięki projektowi zyskali wiedzę na temat mitologii słowiańskiej i kultury polskiej, a także rozwinęli wyobraźnię językową. Finałem zadania było stworzenie wystawy, która pojawiła się w Pałacyku Konopackiego, a także kolportaż przygotowanych plakatów-grafik, które zostały przekazane do różnych instytucji kultury w celu promocji języka polskiego, kultury słowiańskiej, młodych twórców, a także samej Pragi-Północ jako miejsca dużo bardziej przyjaznego niż przyjęło się słyszeć w opowieściach.

Praskie bestie z przymrużeniem oka stały się wizytówką dzielnicy, a także pomogły w inspirowaniu społeczności językiem ojczystym i jego meandrami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023.

Zobacz prace konkursowe