Przejdź do głównej zawartości strony

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki programu MINIGRANTY – ŚWIĘTO ULICY STALOWEJ 2024.

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki programu MINIGRANTY – ŚWIĘTO ULICY STALOWEJ 2024

Spośród nadesłanych propozycji Komisja konkursu wybrała siedem warsztatów.

Zrealizowane zostaną następujące przedsięwzięcia:

  1. „Folklor, nośnik naszej tożsamości – spotkanie z ukraińską sztuką ludową i współczesnym rękodziełem”
  2. „Jedność” – mozaika europejska tworzona przez mieszkańców Warszawy i Pragi ilustrująca kraje kandydatów, jak i członków Unii.
  3. Odkrywcy Europy
  4. Otwarte okna – kolaż międzypokoleniowy
  5. Pomnik „Prażaka Europejczyka”
  6. Rozśpiewane kolory jutra – warsztat lalkarsko-wokalny
  7. Stalova kolorowanka

Gratulujemy autorom projektów! W najbliższych dniach skontaktujemy się z Państwem w celu ustalenia szczegółów przedsięwzięć.

Przed nami trzecia edycja „Święta Ulicy Stalowej”! W tym roku organizowany przez nas festiwal odbędzie się w dniach 14-16 czerwca 2024! 

Trzecia edycja „Święta Ulicy Stalowej” to kolejna odsłona festiwalu organizowanego przez Dom Kultury „Praga”. W latach 2022 i 2023 Święto przyciągnęło ponad 4 tysiące uczestników.
Celem festiwalu jest ożywienie na nowo ulicy Stalowej, która kiedyś jako ulica Nowopraska (wytyczona końcem XIX wieku), była jedną z głównych arterii Nowej Pragi. Przez lata tętniąca życiem, pełna kawiarni, sklepów i manufaktur, po II wojnie światowej coraz bardziej traciła na swoim znaczeniu, niszczejąc w oczach.

Trzecią edycję święta mieszkańców Pragi-Północ (i całej Warszawy) chcemy połączyć z obchodami 20-lecia wstąpienia Polski do UE. Zależy nam na tym, żeby pojawiły się zespoły, artyści oraz pracowniczki i pracownicy kulturalni z różnych krajów Europy pokazując także ich perspektywę lokalności.

W roku 2024 Dom Kultury „Praga” chciałby, po raz kolejny, oddać ulicę mieszkankom oraz mieszkańcom i współtworzyć z nimi program tegorocznej edycji dając im narzędzie w postaci niniejszego programu.
W tym roku podtytuł Święta to lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro.
Festiwal będzie trwać od 14 do 16 czerwca i będzie podzielony tematycznie:
14 czerwca – wczoraj – państwa założycielskie Unii Europejskiej,
15 czerwca – dziś – państwa, które weszły w skład Unii Europejskiej w 2004 roku (20-lecie akcesji),
16 czerwca – jutro – państwa, które są kandydatami do przystąpienia do Unii Europejskiej.

W roku 2024 Dom Kultury „Praga” chciałby, po raz kolejny, oddać ulicę mieszkankom oraz mieszkańcom i współtworzyć z nimi program tegorocznej edycji dając im narzędzie w postaci niniejszego programu.

Zachęcamy osoby pełnoletnie, grupy nieformalne, osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby prawne (w tym fundacje i stowarzyszenia) do zgłaszania warsztatów sąsiedzkich, animacyjnych, integracyjnych, ekologicznych, artystycznych oraz związanych z historią i dziedzictwem kulturowym  Pragi-Północ oraz Warszawy.
Aby wziąć udział w programie Minigranty, należy przesłać zgłoszenie do 4 marca 2024 r. do godz. 23:59 poprzez wypełnienie wniosku (Załącznik 1 do Regulaminu) i przesłanie go na adres p.piskozub@dkpraga.pl. Można też złożyć go osobiście w sekretariacie DK Praga (ul. Dąbrowszczaków 2, 03-474 Warszawa) do 4 marca 2024 r do godz. 16:00.

Lista osób, które otrzymają Minigranty, zostanie opublikowana na naszej stronie internetowej 11 marca 2024. Znajdzie się na niej maksymalnie 12 realizatorów, którzy będą mieli za zadanie zorganizować warsztaty podczas festiwalu.Z finansowania wyklucza się: spektakle, pokazy, koncerty, spacery i inne działania performatywne. Preferowane będą przedsięwzięcia tematyczne nawiązujące do danego dnia festiwalu, tj. 15 czerwca – dziś – państwa, które weszły w skład Unii Europejskiej w 2004 roku (20-lecie akcesji), 16 czerwca – jutro – państwa, które są kandydatami do przystąpienia do Unii Europejskiej. Budżet jednego projektu wyniesie do 2 500 zł brutto. Dostępna pula programu to 30 000 zł brutto. Można również przeprowadzić działania bezkosztowo.

Zachęcamy do współtworzenia „Święta Ulicy Stalowej”!