Przejdź do głównej zawartości strony

Ten patriotyczny mural zdobi ścianę kamienicy, widocznej od strony ulicy Białostockiej, i przyciąga uwagę każdego, kto mija to miejsce. Grodzieńska to ulica pełna kontrastów, gdzie nowoczesność miesza się z historią, a ten mural jest doskonałym odzwierciedleniem tego praskiego klimatu.

63 dni z życia Warszawy

Lokalizacja: ul. Grodzieńska 20, ściana szczytowa kamienicy

Przy ulicy Grodzieńskiej 20, na Pradze-Północ, znajdziesz wyjątkowy mural, który upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy – Powstanie Warszawskie. Ten patriotyczny mural zdobi ścianę kamienicy, widocznej od strony ulicy Białostockiej, i przyciąga uwagę każdego, kto mija to miejsce. Grodzieńska to ulica pełna kontrastów, gdzie nowoczesność miesza się z historią, a ten mural jest doskonałym odzwierciedleniem tego praskiego klimatu.

O muralu: „63 dni z życia Warszawy” to dzieło, które w prosty, a jednocześnie bardzo wymowny sposób upamiętnia Powstanie Warszawskie. Mural przedstawia mapę Warszawy podzieloną na dzielnice, z zaznaczeniem tych, które brały udział w powstaniu. Całość uzupełnia duży napis „63 dni z życia Warszawy”, który przypomina o trudnych, ale bohaterskich chwilach walki z okupantem. Mural jest częścią większego projektu artystyczno-edukacyjnego „O Was Pamięta-my – 63 dni z życia Warszawy”, który upamiętnia powstańców – artystów i ludzi sztuki, często zapomnianych w historii. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski.

O autorze: Twórcą tego projektu jest Grzegorz Piwnicki, znany jako Forin – jeden z najbardziej uznanych polskich grafików, specjalizujących się w projektowaniu okładek płyt dla artystów hip-hopowych. „63 dni z życia Warszawy” było częścią pracy magisterskiej Forina na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W realizacji wzięli udział Fundacja Heyprzygodo, Mixtejpy.pl i Truest. Mural powstał w styczniu 2012 roku i był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. To niezwykłe dzieło to nie tylko hołd dla powstańców, ale także przypomnienie o sile sztuki jako narzędzia do upamiętniania historii.

tekst: Franciszek Płóciennik

zdjęcia: Marek Mosiński