„Sztuka codzienności. Artjournal jako praktyka bycia w mieście” jest bezpośrednią kontynuacją projektu SPLOTY, realizowanego w 2025 roku ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej. Tegoroczna edycja rozwija wypracowaną w zeszłorocznym projekcie formułę warsztatową, odpowiada na jednoznacznie wyrażoną przez uczestniczki potrzebę kontynuacji działań oraz pogłębia wątki procesowości, wspólnotowości i pracy
z codziennym doświadczeniem miasta.
Współczesne życie w dużym mieście charakteryzuje się szybkim tempem, fragmentarycznością doświadczeń oraz ograniczoną przestrzenią na refleksję i twórczą ekspresję. Mieszkańcy Warszawy, mimo szerokiej oferty kulturalnej, rzadko mają możliwość uczestnictwa w działaniach opartych na twórczości samej w sobie, bez presji efektu artystycznego czy publicznej prezentacji. Realizacja projektu wpisuje się w potrzebę poszerzania oferty kulturalnej o działania procesowe, długofalowe i skoncentrowane na uczestnikach, a nie na efekcie końcowym.
W ramach projektu, który trwa od kwietnia do listopada 2026 roku zaplanowaliśmy dwa cykle tematycznych warsztatów artjournalingowych (po 4 spotkania każdy) – jeden cykl w maju i czerwcu, drugi we wrześniu i październiku, a następnie wystawę podsumowującą prace projektowe.
Warsztaty prowadzi Magdalena Hasenbeck – art-terapeutka, instruktorka, artystka kolażu, malarka scenograficzna, historyczka. Jej droga zawodowa zaprowadziła ją między innymi do Opery Narodowej w Monachium, z którą związana była przez 15 lat. Zdobyła dyplom Art-terapeutki, trenera kreatywnego w Instytucie Analitycznej i Klinicznej Terapii Sztuką A.K.T. w Monachium.
—
Projekt realizowany w ramach Programu Fundusz Edukacji Kulturalnej 2026, finansowanego ze środków m.st. Warszawy
identyfikacja wizualna: Magdalena Hasenbeck